Istnieje wiele możliwości zorganizowania prysznica. W wielu domach wciąż nie ma osobnej kabiny prysznicowej, a tylko prysznic będący dodatkiem w wannie. Takie rozwiązanie nie zawsze jest wygodne, dlatego kabiny prysznicowe dzisiaj instaluje się w większości nowoczesnych mieszkań. Jadnak okazuje się, że można mieć osobny prysznic i jednocześnie obejść się bez kabiny. Czy prysznic wnękowy to zawsze dobry pomysł?
Prysznic wnękowy – jak działa?
Prysznic wnękowy to taki, który nie potrzebuje osobnej kabiny, ani nawet brodzika, ale znajduje się w specjalnie przygotowanej wnęce. Wnęka taka może mieć wmontowane drzwi, kurtynę, albo być odsłonięta. Czasami prysznice tego rodzaju nie wymagają nawet obecności w łazience wnęki, tylko odpowiednio przygotowanego miejsca. Tego rodzaju rozwiązanie ułatwia również montaż dodatkowych urządzeń, jak na przykład deszczownice łazienkowe, które nie tylko są efektowne. Deszczownica pozwala na wzięcie prysznica bardzo odprężającego i zmniejszającego stres.
Zalety i wady prysznica wnękowego
Prysznic wnękowy ma wiele zalet, o których warto tu wspomnieć. Są to:
- estetyka – dzięki takim prysznicom nie ma konieczności montażu kabiny, która w wielu łazienkach niepotrzebnie zajmuje miejsce i po prostu nie pasuje,
- miejsce, w którym mogą być zainstalowane deszczownice prysznicowe,
- łatwość sprzątania – podłogę we wnęce można umyć po prostu mopem, a o kafelkowane ściany dba się tak samo jak w pozostałych częściach łazienki.
Pewną wadą tego rodzaju pryszniców jest to, że najczęściej trzeba ich obecność uwzględnić już w fazie przygotowania projektu domu. Aby prysznic taki był bezpieczny konieczne jest również specjalne przygotowanie posadzki, dzięki któremu nie będzie ona przeciekać. Koszty z tym związane równoważy jednak brak konieczności zakupu kabiny prysznicowej.