Jeśli nie posiadamy własnego auta, to nie będzie nam potrzebny dom piętrowy z garażem. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się jednak na takie rozwiązanie, gdyż garaż może pełnić wiele innych funkcji niż tylko służyć jako miejsce parkingowe dla samochodów – być składzikiem na narzędzia, dodatkowym pomieszczeniem do realizowania swoich pasji czy miejscem do przechowywania nieużywanych w danym momencie rzeczy/sprzętów. Jeśli chcemy mieć garaż w bryle budynku, to trzeba podjąć decyzję już na etapie wybierania projektu. Potem pozostaje nam tylko wybudowanie wolnostojącego obiektu, co jednak nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem dla każdego.
Jakie zalety mają projekty domów piętrowych z garażem w bryle budynku?
Projekt domu piętrowego z garażem ma wiele zalet, przez co jest bardzo często wybierany przez inwestorów. Optymalnym rozwiązaniem jest wpisanie garażu w bryłę domu, dzięki czemu będzie on stanowił integralną jej część. Co w takim razie przemawia za jego wyborem?
• Możliwość zaoszczędzenia powierzchni na działce w przypadku wybrania garażu zespolonego z budynkiem mieszkalnym. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie niemałych oszczędności już na etapie budowy domu.
• Pod względem ekonomicznym najkorzystniej będzie wpisać garaż w pierwszą kondygnację. Nie zawsze jednak jest taka możliwość, w zależności od ukształtowania działki. Jeśli trzeba liczyć się z dużymi pochyłościami, dużo lepszym wariantem okazuje się być garaż w piwnicy.
A co z wadami?
Każdy garaż znajdujący się w budynku musi zostać odpowiednio wydzielony od części mieszkalnej, co narzucają odgórnie przepisy. Konieczna będzie prawidłowa wentylacja, od której zależy to, w jakim stopniu będą przedostawały się do pozostałej części budynku spaliny. Tutaj można mówić o minusie garażu w bryle budynku. Nieprzyjemnych zapachów można jednak uniknąć, wstawiając szczelne drzwi i decydując się na wchodzenie do garażu z osobnego pomieszczenia, czyli nie bezpośrednio z korytarza.
Więcej na: www Domywstylu