Site Overlay

Farba elewacyjna – czym się kierować podczas kupna?

Jeśli chce się odświeżyć dom np. na wiosnę, to wystarczy odmalować elewację, a budynek powinien wyglądać jak nowy. Warto dowiedzieć się, jakich farb elewacyjnych najlepiej używać. Ponadto trzeba dowiedzieć się, jak przygotować powierzchnię pod malowanie oraz jakie efekty będzie można uzyskać na elewacji.

Farba elewacyjna – wachlarz możliwości

Na rynku znaleźć można wiele różnych farb elewacyjnych, np. takie: https://budujmy.eu/pl/menu/farby-elewacyjne-927.html. Różnią się przede wszystkim typem, a także kolorystyką. Często trudno się połapać w gąszczu farb elewacyjnych. Najlepiej będzie zacząć od rodzaju farby, która ma zdobić fasadę. Ponadto trzeba dowiedzieć się, jak ją chronić oraz konserwować.

Jaką farbę elewacyjną najlepiej wybrać?

Najpopularniejszą farbą elewacyjną dostępną na rynku jest farba akrylowa. Bazą tego produktu jest ograniczona żywica akrylowa. Należy pamiętać o tym, że tego typu rodzaj farby będzie tworzył na elewacji powłokę, która cechuje się wysoką odpornością na działanie warunków pogodowych, w tym także na promieniowane słoneczne. Dzięki temu farba elewacyjna powinna bardzo długo utrzymywać swoje pierwotne kolory. Na rynku dostępne są farby, które występują w ponad trzystu kolorach. Warto podkreślić, że elewacja, która pokryta będzie przez farbę akrylową powinna pozostać na długi czas czysta, ponieważ taki typ farby cechuje się niską nasiąkliwością, lecz jej paroprzepuszczalność nie powinna być zbyt wysoka. Jeśli celem jest to, aby ściana budynku oddychała, a jednocześnie fasada ma być odporna na wszelkie zabrudzenia, najlepiej będzie kupić farbę silikonową.

Trzeba też wspomnieć o farbach silikatowych. Tego typu produkty zawierają w składzie szkło potasowe, pigmenty, a także wypełniacze mineralne. Należy pamiętać, że farby silikatowe są niesamowicie trwałe, bowiem w efekcie reakcji chemicznych bardzo solidnie będą wiązać się z gruntem.