Dodatki do betonu mogą mieć bardzo różny wpływ na mieszankę cementową. Ich zastosowanie uzależnione jest więc przede wszystkim od naszych oczekiwań, jakie mamy względem tego popularnego materiału budowlanego. Przede wszystkim mogą poprawić jego elastyczność oraz wytrzymałość.
Dodatek do cementu – co to właściwie jest?
Znane również jako plastyfikatory są mieszankami specjalnych składników, których zadaniem jest modyfikacja zaprawy cementowej, aby odznaczała się przede wszystkim lepszymi parametrami. W sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są w postaci płynnej lub jako proszek, np. w niedużych saszetkach. Dodaje się je do tworzonej mieszanki w ilości powyżej 5% masy cementu. W zależności od rodzaju mogą w różny sposób działać na samą świeżą mieszankę lub ostateczny efekt, czyli gotowy beton.
Efekty, czyli jakie jest działanie domieszek
W zależności od typu, domieszki do betonu odznaczają się mniejszą lub większą ingerencją w jakość mieszanki. Typ I to składniki, które w niedużym stopniu mają na to wpływ. Są to przede wszystkim barwniki, które zmieniają kolor betonu oraz mączka wapienna, która przede wszystkim zagęszcza zaprawę. Typ II stanowią składniki, które mogą przede wszystkim poprawić:
- spoistość mieszanki,
- elastyczność,
- wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
- odporność na wilgoć i niskie temperatury.
Rodzaje dodatków do betonu
Najczęściej są to:
- pył krzemionkowy,
- popiół lotny,
- włókna stalowe i polimerowe,
- granulowany żużel wielkopiecowy.
Dzięki nim dodatki do cementu mogą pełnić funkcje uszczelniające, opóźniające lub przyspieszające wiązanie czy napowietrzające – zobacz na www budujmy.eu. Otrzymany w ten sposób beton charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami przede wszystkim pod względem wytrzymałości lub elastyczności, a to ma niewątpliwe znaczenie dla kondycji całego budynku.