Site Overlay

Czym jest podkład epoksydowy?

Ostatnio na rynku pojawił się produkt, który jednocześnie stał się rozwiązaniem różnego rodzaju problemów lakierniczych. Jest to asortyment powszechnie dostępny, który zastosowany bywa jako warstwa ochronna pod wszelkiego rodzaju powierzchnie lakierowane lub gruntowane. Produktem tym jest podkład i grunt epoksydowy.

Czym jest podkład epoksydowy?

Podkład epoksydowy powstaje z mieszanki żywicy epoksydowej. Tworzy na danej powierzchni warstwę ochronną w postaci powłoki i równocześnie charakteryzuje się bardzo dobrą i skuteczną odpornością chemiczną. Najczęściej podkład ten stosowany jest na płaszczyznach, które wymagają polakierowania. Stosuje się więc go przy lakierowaniu takich elementów jak:

  • metalowe,
  • stalowe,
  • betonowe,
  • murowane.
    Zastosowanie podkładu epoksydowego czy też gruntu epoksydowego pozwala na zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi danej powierzchni. Dodatkowo produkt zawiera jeszcze w swoim składzie wypełniacze, antykorozyjne dodatki i preparaty, które pozwalają na dobrą przyczepność środka do danego podłoża.

Właściwości

Najczęściej wykorzystuje się podkład w kolorze czarnym i szarym, ponieważ spod lakieru nie widać miejsc pokrytych danym środkiem. Powierzchnia zabezpieczona podkładem epoksydowym od razu nabiera właściwości antykorozyjnych i nie straszne są jej warunki atmosferyczne w postaci promieni UV, niskich czy wysokich temperatur i opadów atmosferycznych. Również trzeba zauważyć, że taka powierzchnia zostaje odpowiednio wygładzona a wszelkiego rodzaju uszczerbki wypełnione przez zawartość podkładu.

Czas schnięcia

Naniesiony, na powierzchnię, podkład epoksydowy czas schnięcia ma uwarunkowany od temperatury powietrza. Przy temperaturze 20 stopni C, podkład schnie 90 minut a przy temperaturze 60 stopni C, 30 minut.
Czas ten jest uważany za bardzo krótki, biorąc pod uwagę właściwości ogólne podkładu.