Site Overlay

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem?

Projekty domów z poddaszem użytkowym mają dużo zalet. Jednak jak każde rozwiązanie mają również swoje wady. Kiedy warto wybrać projekt domu z poddaszem?

Gustowny dom na niewielką działkę

Projekty domów z poddaszem są idealne, gdy nie posiadamy dużej działki. Budując dom, który niezbędny dla nas metraż będzie miał na poddaszu mamy szansę na wykorzystanie działki.

Trzeba pamiętać, że usytuowanie domu parterowego na mniejszej działce jest dużo trudniejsze lub wręcz niemożliwe.

Nie można również zapomnieć o największej zalecie domów z poddaszem, czyli o klimatycznym miejscu, które można wygospodarować z poddasza. Poddasze to nie tylko przestrzeń, na której można wydzielić sypialnię, w której zasypiamy pod gwiazdami, a budzimy się, gdy słońce zagląda do okna. Na poddaszu bardzo ciekawie wyglądają również łazienki, które mogą być wyposażone zarówno w wannę, jak i natrysk.

Gustowny projekt domu na niewielką działkę

Piętro domu to również szansa na piękne widoki, które mamy z okna, balkonów czy loggii.

Ach, te skosy!
Decydując się na projekty domów z poddaszem użytkowym nie można zapomnieć o skosach, które są zasadniczą częścią poddasza. Czy jest to wada czy zaleta?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Skosy są trudne do aranżacji. Trzeba wykazać się duża pomysłowością i umiejętnością organizacji, by je dobrze wykorzystać. Jednocześnie skosy to dla wielu osób największy urok domu z poddaszem. To dzięki nim uzyskujemy specyficzny, niepowtarzalny klimat wnętrza.

Schody nie zawsze są zaletą

Wybierając jeden z projektów domu z poddaszem użytkowym musi pamiętać, że schody czasami mogą być bardzo poważną przeszkodą, która zmusza niektórych domowników do korzystania wyłącznie z parteru.

W domu dla starszych osób schody mogą być poważnym utrudnieniem. W pewnym momencie mogą całkowicie wyeliminować możliwość korzystania z poddasza. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy w rodzinie są osoby niepełnosprawne.

Malutkie dzieci również mają problem z korzystaniem ze schodów, które mogą stanowić dla nich poważne niebezpieczeństwo. Jest to jednak okres przejściowy, który minie nim się spostrzeżemy.